ATS Forum - Advanced Tram Simulator

Pełna wersja: Wrocławskie tramwaje
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
We Wrocławiu trwa remont jednego z najgorszych torowisk w mieście na ul. Skłodowskiej Curie i na Mośćie Zwierzynieckim (koło ZOO, Hali Stulecia (Ludowej) i Parku Szczytnickiego), oferując przy tym paraliż całego wschodu miasta. Remont był od dawna odkładany, ale w końcu nie było już wyjścia i trzeba było zrobić remont, bo torowisko co chwila się sypało. Torowisko było w tak złym stanie, że wprowadzono na pewnym odcinku zakaz mijania się tramwajów, by nie dochodziło do obtarć między dwoma telepiącymi się składami.
Niestety, remontu wymaga też leciwy Most Zwierzyniecki. Ale nie zostanie on teraz wyremontowany - zajmą się nim dopiero za dwa/trzy lata, kolejny raz paraliżując ten rejon miasta. Ponieważ jednak torowisko na moście jest w tragicznym stanie, trzeba coś z nim zrobić teraz. Ostatecznie tragiczne torowisko zastąpią nieco mniej tragicznym torowiskiem, czyli wstawiają m. in. takie oto krzyżownice:
[Obrazek: P1060463.JPG]
[Obrazek: P1060466.JPG]

Więcej zdjęć tutaj, a tutaj artykuł.
Dodam jeszcze, że to nie pierwszy taki tymczasowy remont - na Podwalu np. remont robili kilka razy, ale nigdy nie porządnie ze względu na oszczędności.
Inne miasta niech się uczą od Wrocławia Big Grin
Jak byłem we Wrocławiu parę lat temu to też wschód był odcięty przez remonty. A na odciętym odcinku (wraz z zajezdnią) kursowały wahadłowo połączone tyłem dwie 105-ki tworząc skład dwukierunkowy. Co ciekawe pasażerowie jechali tylko w pierwszym wagonie składu (według zwrotu jazdy).
I co w tym dziwnego Edwardzie ? W Łodzi na Z4 (Piotrkowska pl.Niepodległości-Piotrkowska-Żwirki) kursują 4 składy 805 połączonymi tyłami i tylko 2 M8C. A na Z1 jest to samo.
Potwierdzam to co napisał @Impuls, dodatkowo składy połączone tyłkami jeżdżą właśnie z mojej zajezdni. I również korzysta się tylko w wagonu jadącego w "dobrym" kierunku. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć:
Mało tego, takie rozwiązanie planowano wprowadzić też w Warszawie, połączono wagony tyłami, ale nie zostały one użyte na żadnej linii. Ostatecznie jeździły potem jako solówki, a w końcu skasowane. Mam nadzieję że u nas tak nie zrobią. Wink
>I co w tym dziwnego Edwardzie?

No to że po raz pierwszy w życiu zobaczyłem tak spięte zwykłe 105-ki. Smile
(15-07-2014 00:01)Edward napisał(a): [ -> ]A na odciętym odcinku (wraz z zajezdnią) kursowały wahadłowo połączone tyłem dwie 105-ki tworząc skład dwukierunkowy.
Teraz ta zajezdnia jest już zlikwidowana Smile
Mieszkam we Wrocławiu i codziennie na torowiskach widzę różne twory od protramu. Jednak zastanawiam się, czy wszystkie to modernizacja konstali 105Na, czy jakieś twory są stworzone od podstaw?
http://oi60.tinypic.com/24zkjv8.jpg
Konstal 105Na na pierwszym zdjęciu to niezmodernizowany Konstal (przechodził oczywiście drobne modernizacje takie jak wszystkie Konstale, ale jeszcze dawno zanim powstał Protram)

Na drugim zdjęciu jest 105Na zmodernizowane przez Protram - ma m.in. wykładane drzwi.

Na trzecim zdjęciu Konstal 105NaWr, zwany kartoflem lub trabantem, czyli gruntowna modernizacja Konstalu 105Na przez Protram, polegająca na odnowieniu całego szkieletu, wózków, wnęŧrza i wymianie przodu i tyłu na czoła z tworzywa sztucznego, wstawiono nowy pulpit oraz usunięto kabinę motorniczego z doczepy (oba wagony zostały wyposażone w piloty do cofania i jazdy awaryjnej w przypadku samodzielnej jazdy).

Ostatnie dwa zdjęcia to Protram 204WrAs i Protram 205WrAs - oba to całkowicie nowe tramwaje, stworzone od podstaw przez Protram, z nowoczesnym sterowaniem falownikowym i nastawnikiem typu joystick. Pudło 204WrAs przypomina wprawdzie wagon 105Na, ale nie ma już tego obejścia belki na bęben rozrusznika i ma proste burty osłaniające wózki.

205WrAs to tramwaj trójczłonowy, ze środkowym członem niskopodłogowym. Sterowanie ma lepiej dopracowane niż 204WrAs i wygodniej się nim jeździ.

Niestety wciąż konstrukcyjnie są to tramwaje bazujące na wysoko-podłogowej konstrukcji Konstali, więc rewelacji nie ma. Protram opracował wprawdzie projekt w pełni niskopodłogowego tramwaju, ale nikt nie chce od niego kupić czegoś, co jest tylko na papierze, a Protram nie ma kasy na prototyp. Zresztą w przetargach na nowe tramwaje jest wykluczany z przetargów, bo jest wymagane produkowanie oferowanego modelu tramwaju w okresie 2 lat przed zgłoszeniem się do przetargu, więc nawet 205WrAs już nie może zaoferować, choć pozostałe warunki spełnia.

Ale przynajmniej Protram ma na razie co robić, bo remontuje tramwaje zabytkowe. Pisałem już o tramwaju Falkenried Maximum, który w ramach Wrocławskiego Budźetu Obywatelskiego jest odrestaurowywany. Praca postępuje i drewniana konstrukcja pudła jest już gotowa (nie obyło się bez pomocy zakładu stolarskiego Smile ). Jednocześnie Protram robi generalny remont pudła 102Na należącego do KSTM, robi też drobne naprawy LH Standard. Zdjęcia można obejrzeć tutaj: http://wroclawskakomunikacja.pl/biezace-...ie-zdjecia
To się nazywa drzwi odskokowo-przesuwne a nie wykładane Wink
Stron: 1 2
Przekierowanie