ATS Forum - Advanced Tram Simulator

Pełna wersja: Elbląg: porównanie torów ATS a UMP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Wczytałem sobie tory Elbląga z ATS do edytora RSF (żółte na obrazku). Dla porównania doczytałem tory z UMP-pcPL. Mniej więcej trzyma wymiary.

Zrobiłem to pod kątem budynków z CityGML. Teraz albo trzeba przeliczyć tory do PUWG 1992 (ale z lokalnym środkiem), albo wyliczyć parametry konwersji pomiędzy PUWG 1992 a torami i przeliczyć budynki.
Wyszło mi tak z grubsza, że tory z ATS trzeba obrócić o 1.61° w prawo, po czym przesunąć 348.5m na zachód i 309m na północ, żeby środek scenerii wypadł na przecięciu siatki kilometrowej 526 (południk) i 699 (równoleżnik). W ten sposób dochodzimy do dokładności dopasowania do PUWG 1992, przy którym okazuje się, że trzeba by może zrobić skalowanie po linii północ-południe rzędu pół metra (na 4.5km daje to 0.1‰). Nie wiem, czy było to robione w oparciu o mapy, ale w każdym razie jestem pod wrażeniem dokładności. Moim zdaniem można te tory połączyć z budynkami CityGML bez skalowania, bo różnice rzędu pół metra nie będą dostrzegalne, o ile się nie zrobi otoczenia dokładniej.

W załączeniu na szybko skonwertowane tory do formatu MaSzyny. Trochę się zgubiło i wyszły dziury, więc się do jeżdżenia nadawać nie będzie. Ale można sobie otworzyć w Rainsted i pobrać mapy podkładowe ('18 albo '15, bo pozostałe są słabe).
Dorzuciłem bryły budynków CityGML, skorygowane na wysokość 0. Wbrew pozorom Elbląg nie jest całkiem płaski, różnica wysokości jest co najmniej 20m. Ponieważ pliki wyszły duże, wrzuciłem archiwum do http://rainsted.com/warsztat/Elblag/ — nadal są to pliki do MaSzyny. Jeździć po torach raczej się da (brak rozjazdów), można tylko pooglądać.
Centrum, zachód i południe są prawie płaskie, natomiast północny wschód wchodzi na Wysoczyznę Elbląską. Przez Elbląg przechodzi raz łagodniej raz stromiej taki uskok właśnie kilkunastometrowy.

Btw. czy dał byś radę wrzucić do MaSzyny to samo bez korekty wysokości? Wtedy można by dostosować teren do budynków.
Tak, tylko wtedy tory muszą mieć profil pionowy. Teren planuję sobie wczytać z NMT-100 i zagęścić punktami fundamentów z CityGML, co wymaga jeszcze prac programistycznych.
Podział wielokątów niewypukłych nie do końca działa poprawnie, szczególnie na nieregularnych domach.
Błędy dotyczą wielokątów z kątami wklęsłymi. Ściany są zapisane w postaci punktów łamanej zamkniętej i okazało się, że przy kątach wklęsłych trzeba w specjalny sposób wydzielać trójkąty. W miarę proste się to okazało w przypadku dachów i fundamentów, bo wystarczy sprawdzić znak współrzędnej pionowej iloczynu wektorowego, ale dla ścian trzeba chyba porównywać zwroty wektorów kolejnych kątów i zliczać, których zgodnych było więcej.

Nadal moja wiedza o konstrukcji tych brył jest niewielka, pewnie z czasem się da wyciągnąć z tego więcej.
Pod wskazany wyżej adres wrzuciłem drugą paczkę, w której są budynki nieprzeliczone na zero.

Gdy poprawię podział na trójkąty albo zrobię wczytywanie CityGML do RSF (co pozwoli ułożyć trójkąty terenu gęściej niż NMT-100), to będę wrzucał kolejne paczki.
Przekierowanie